Wykład na obchody 1050 rocznicy chrztu Polski
Napisane przez admin on 16-05-2016 11:42 | 566 czytań
Wykład na obchody 1050 rocznicy chrztu PolskiW ciekawy sposób ukazane zostało znaczenie tego wydarzenia dla ziemi chełmińskiej. Pan profesor nawiązał również do obchodów Millenium Chrztu Polski w Chełmży, które miały miejsce we wrześniu 1966 r. W obchodach tych brał udział prymas Stefan Wyszyński. Młodzieży mogła obejrzeć zdjęcia upamiętniające to wydarzenie. Wspomnieniem związanym z wizytą prymasa podzielił się z młodzieżą pan Ryszard Imiela. Wykład profesora Rozynkowskiego był główną częścią obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski w naszej szkole. Przyczynił się do poszerzenia wiedzy uczniów o początkach państwa polskiego.
W ramach przygotowań do tego wydarzenia w kwietniu uczniowie mogli zapoznać się z wystawą dotyczącą przyjęcia chrztu przez Mieszka. Kolejnym elementem obchodów rocznicowych był dwuetapowy konkurs Wiedzy o Chrzcie Polski, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie. Pan Ryszard Imiela przygotował materiał źródłowy, nad którym pracowali i w oparciu o który odpowiadali na pytania konkursowe. Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie dyplomów miało miejsce podczas wykładu. Finalistami zostali Natalia Polakowska (Ia), Mateusz Kręciszewski (IIa) Aleksandra Drążkowska (IIe) i Kinga Marchlewska (IIa).

Wizyta prymasa Stefana Wyszyńskiego w Chełmży z okazji Milenium Chrztu Polski

Wspomina Ryszard Imiela
W roku 1966 miałem 9 lat. Odbierałem wszystko to tak, jak może małe dziecko, ale o wizycie Księdza Prymasa w Chełmży z okazji Millenium Chrztu Polski mówiło się tak dużo, że nie sposób było o niej nie wiedzieć. Była oczekiwana z ogromnym zainteresowaniem. Chełmża, jako historyczna stolica diecezji chełmińskiej, czuła się szczególnie doceniona. Pamiętam, jak w ten sposób to wydarzenie komentowali moi rodzice. Nie było więc żadnych wątpliwości, że całą rodziną udamy się do kościoła na uroczystości. Na godzinę przed zapowiadanym przyjazdem Prymasa udaliśmy się wszyscy do naszej Kolegiaty. Niestety, tłum ludzi był tak wielki, że nie było mowy, by wejść do świątyni. Ledwo udało nam się znaleźć miejsce gdzieś w połowie ul. Tumskiej. To i tak dobrze, bo ludzie gęstym szpalerem stali na rynku i nawet dalej. Jak daleko - nie wiem.
No i stało się - kawalkada samochodów nadjeżdżała. Zgromadzeni rzucali pod koła pojazdów kwiaty. Ojciec trzymając mnie za ramię, wypchnął mnie przed siebie, abym mógł wszystko widzieć. Samochody jechały wolno w kierunku świątyni. Biły dzwony. W tłumie panował wielki entuzjazm. A potem uroczystość przeniosły się do wnętrza świątyni. Wszyscy stojący przed kościołem mogli się jej przysłuchiwać, dzięki megafonom. Podczas kazania księdza Prymasa, ludzie słuchali w skupieniu. Stałem u boku rodziców i mało z tego rozumiałem. Wyczuwałem jednak, że dzieje się coś ważnego. Mimo bólu nóg od długiego stania w jednym miejscu, stałem posłusznie. Kiedy wróciliśmy wieczorem do domu, dyskusje między rodzicami i dorosłymi krewnymi ciągnęły się jeszcze długo. Tak było też i w następnych dniach.

zobacz zdjęcia - Wykład na obchody 1050 rocznicy chrztu Polski…>>>