1Sp i 1 Ti - ten wspaniały Księżyc nad Chełmżą
Napisane przez admin on 07-07-2017 09:05 | 473 czytań
1Sp i 1 Ti - ten wspaniały Księżyc nad ChełmżąPrzygotowaliśmy teleskop i czekając aż Księżyc wzejdzie, spędzaliśmy miło czas grając w piłkę nożną, siatkową i badmintona. Niestety budynki wokół nas zasłaniały wschód Księżyca i musieliśmy przenieść miejsce naszej obserwacji nad jezioro. Tego dnia Księżyc był w pełni. Pełnia to faza Księżyca, występująca kiedy Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi, niż Słońce.
Księżyc przyciąga do siebie masy wody, a siła z jaką to robi zależy od jego położenia na orbicie okołoziemskiej: największa jest w tych miejscach na Ziemi, które są najbliżej Księżyca. W związku z obrotem naszej planety wokół własnej osi - obserwujemy w ciągu doby dwa zjawiska związane z wodą - przypływu i odpływu. Według księżycowego zegara żyją zwierzęta lądowe i morskie. Na przykład ptaki wybierają odpowiedni moment na budowanie gniazda, by szybko schło po deszczu.
Człowiek również ulega temu wpływowi, jesteśmy wtedy niespokojni i mamy problemy ze snem.
Tego wieczoru Księżyc miał piękną pomarańczową barwę, był ogromny i doskonale było widać Krater Kopernika. Jest to jeden z najefektowniejszych kraterów na Księżycu, widoczny w pobliżu środka obserwowanej z Ziemi jego tarczy na północnym brzegu Morza Chmur. Wał krateru ma szerokość około 22 kilometrów, wysokość zewnętrzna 1010 metrów. Średnica dna krateru wynosi około 46 km.