Państwowe Archiwum w Toruniu
Napisane przez admin on 30-10-2017 08:13 | 238 czytań
Państwowe Archiwum w ToruniuMogliśmy zobaczyć list króla Zygmunta Starego do Rady Miasta Torunia wzywający do tolerancji religijnej w mieście, sygnowany wielką pieczęcią królewską kancelarii władcy, księgi miejskie Torunia i Chełmna od k. XV wieku, księgi sądowe Torunia, w których określone były np. powinności miejskiego kata. Zapoznaliśmy się z herbarzami rodów mieszczańskich, a także dokumentami miejskimi dotyczącymi udziału Torunia w kupieckim związku Hanzy.
Najdawniejsze dokumenty spisywane były na pergaminie, te późniejsze na papierze, w języku łacińskim, niemieckim i polskim. Uznanie musi budzić technika spisywania i kaligrafia zapisu. Staranność i dbałość o liniaturę godna podziwu, nawet w przypadku przeciętnego miejskiego skryby. Prowadzący zajęcia interesująco mówił o okolicznościach towarzyszących powstaniu każdego z nich.
Ostatnim punktem podczas naszego pobytu, były zajęcia warsztatowe. Prowadzący zrobił nam niespodziankę. Wiedząc, że spotka się z mieszkańcami Chełmży, udostępnił jedną z kilkunastu ksiąg miejskich Chełmży z początków XVII w. (najstarsze zachowane pochodzą z XVI w.). Większa część zawartych w niej tekstów sporządzona była w języku polskim. Uczniowie odczytywali wybrany dokument. Trudność polegała na odczytaniu stylowych liter, łączeniu ich w wyrazy, a te w zdania. Styl siedemnastowiecznego języka polskiego, bardzo różni się od współczesnego. Nie jest łatwo odczytać sens zapisu. Przy pomocy prowadzącego, dokument został odczytany. Dotyczył wpisu ogrodu leżącego przy jeziorze Miałkusz, a będącego własnością Jana z Zalesia i jego żony Anny. Zapis miał miejsce na dwa dni przed świętem św. Grzegorza, roku pańskiego 1624. Już pobieżne oględziny księgi, w której znajduje się wiele polskich nazwisk pokazało, że są wśród nich takie, które można spotkać w dzisiejszej Chełmży (np. Kęsik, Kęsy, Arciszewski, Mrzygłód, Katlewski itp.) Skierowaliśmy prośbę do prowadzącego o wybranie z naszych ksiąg innych ciekawych, a łatwych do odczytania dokumentów mówiących o dawnej Chełmży i ich skopiowanie. Będą one służyć nam na zajęciach. Prośba spotkała się z aprobatą.
Wszyscy uznaliśmy pobyt w archiwum za bardzo udany. Mamy już inne plany kolejnych wyjazdów. Zaznaczyć w tym miejscu należy, że mobilność naszego koła może w tym roku odbywać się dzięki przekazaniu szkole przez organ prowadzący – Starostwo Powiatowe, mikrobusu. Pozwala on na uniezależnienie się od komunikacji publicznej i większą autonomiczność komunikacyjną naszych uczniów.

Zapraszamy do relacji fotograficznej.

Zobacz zdjęcia - Państwowe Archiwum w Toruniu…>>>