Parafia w Chełmży
Napisane przez admin on 12-12-2017 08:51 | 345 czytań
Parafia w ChełmżyZostaliśmy mile przyjęci przez Proboszcza ks. kanonika Krzysztofa Badowskiego. Proboszcz Badowski zawczasu uprzedzony o naszym przybyciu zarezerwował specjalnie dla nas swój czas, aby pokazać nam i omówić najcenniejsze archiwalia znajdujące się w parafii. Mogliśmy zobaczyć księgi parafialne z końca XVIII wieku, księgi liturgiczne z początku XVI wieku drukowane na czerpanym papierze, spisane w języku łacińskim, (przydałby się powrót nauki języka łacińskiego do szkół średnich w klasach humanistycznych). Dokumentacja z okresu zaborów, kiedy używano obok łaciny i języka polskiego spisywana była także w języku niemieckim. Przeważał on w początku XX w. jako efekt walki zaborczych władz niemieckich z polskością w Kościele rzymskokatolickim w ramach Kulturkampfu. Oglądaliśmy teczkę z dokumentami dotyczącymi odbudowy dachu naszej kolegiaty po pożarze w 1953 roku. Bardzo ciekawy jest zbiór dokumentów pokazujący korespondencję ks. Infułata Groszkowskiego z władzami komunistycznymi trwającą kilka lat, kiedy to nasz Proboszcz mozolnie zdobywał pozwolenia i materiały budowlane konieczne do renowacji. Przypomnieć tu należy powstrzymywanie wydania zezwolenia na odbiór z portu w Gdańsku zakupionej blachy miedzianej na poszycie kopuł wieży. Dokumenty z tego zasobu są warte opracowania, jako przyczynek do opisania lokalnych relacji między władzami PRL a Kościołem.
Korzystając z okazji zobaczyliśmy cenny kielich mszalny, którego podstawa datowana jest, co potwierdza grawerunek, na rok 1506, więc na czasy Aleksandra Jagiellończyka; porcelanowy kubek z końca XVII wieku bp Opalińskiego związany z budową barokowej wieży i legendą o zniszczeniu naszego kościoła. Do cennych pamiątek należy także kapa liturgiczna będąca votum, podarowana katedrze przez króla Jana III Sobieskiego, a uszyta z czapraka należącego do wezyra Kara Mustafy, zdobyta pod Wiedniem w 1683 r.
Na zakończenie Proboszcz Badowski zaprosił nas do biura parafialnego, gdzie na podstawie Ksiąg Chrztu Św. każdy mógł odnaleźć w nich siebie i wypisać własnoręcznie odpis Aktu Chrztu Św. swej osoby.
Ks. Badowski zaprosił nas do odwiedzin Archiwum Diecezjalnego w Toruniu. Dzięki naszemu Proboszczowi i zgodzie władz Kurii Diecezjalnej, będziemy mogli udać się tam już w styczniu 2018r. Nawet nie zauważyliśmy jak szybko minęły trzy godziny pełne wrażeń i nowych doświadczeń. W czwartek 7 grudnia pojechaliśmy do Archiwum IPN w Bydgoszczy. Relacje z tego pobytu przedstawimy w najbliższym czasie.