Instytut Historii UMK
Napisane przez admin on 29-10-2018 11:09 | 70 czytań
Instytut Historii UMKPierwsze spotkanie, 9 października, w części teoretycznej wprowadzało uczniów w zagadnienie dziejów rozwoju archeologii jako odrębnej nauki.
Jej początki sięgają renesansowych Włoch, kiedy nastąpiło zainteresowanie antykiem. Olbrzymie znaczenie miało odkrycie w XVIII w . Pompei i Herkulanum. Działalność pasjonatów takich jak Heinrich Schliemann, czy już bardziej zaawansowanych naukowo, jak Artur Evans, stały się kamieniami milowymi archeologii światowej. Wszyscy zainteresowani, wiedzą kim był Howard Carter.
Wśród pionierów archeologii byli także Polacy. W zbiorach muzealnych polskich rodów arystokratycznych - Czartoryskich i Działyńskich istnieją duże kolekcje, będące potwierdzeniem zainteresowania archeologią. Tytusa Działyńskiego uważamy za prekursora tej nauki w Polsce.
Współczesny archeolog korzysta z dorobku najnowszych osiągnięć nauk ścisłych, technicznych i medycznych.
W części praktycznej P. dr Głuszek zaprezentowała fragmenty ceramiki greckiej pochodzącej z połowy V w. przed Chr. Opisała charakter techniki jej wyrabiania i zdobienia. Czarno i czerwono figurowa ceramika użytkowa i luksusowa wzbudzała w nas podziw z uwagi na kunszt zdobienia i czas powstania. Prowadzone ręką zdobnika - artysty cienkie linie rysunku o grubości dziesiętnej części milimetra na obłych kształtach amfor i waz, nawet dziś, są godne podziwu. A kiedy obserwator uświadomi sobie, że trzyma w ręku zabytki, które mogli używać np. Leonidas czy Temistokles, to może poczuć się dziwnie.
Podczas spotkania 23 października, zajęcia prowadził Pan prof. Marcin Wiewióra. Wykład dotyczył okresu paleolitu i neolitu w badaniach archeologicznych. W części praktycznej zapoznaliśmy się z efektami prac wykopaliskowych toruńskich archeologów w grodziskach położonych w naszej okolicy – Starogrodzie k/ Chełmna, Papowie Biskupim, Unisławiu i Pokrzywnie k./Grudziądza. Przy tej okazji zapoznaliśmy się z efektami nowoczesnych metod badań takich jak metoda lidarowa, która pozwala na wizualizację grodową i forteczną niewidocznych gołym okiem obiektów.
Mogliśmy zobaczyć także prezentację trwających obecnie badań toruńskich uczonych na terenie Sudanu. W starożytnej Nubii, gdzie chrześcijaństwo dotarło w VI w po Chrystusie. odkryto świątynię będącą celem pielgrzymek wiernych, nawet z Europy. Polacy odkryli inskrypcje wczesnośredniowieczne pisane w językach Środkowego Wschodu Azji, pł. Afryki, a nawet wyrytą przez pielgrzyma z obszaru dzisiejszej Francji. Inskrypcja wotywna jest pisana w odmianie prowansalskiej średniowiecznego języka francuskiego.
Cieszymy się, że tak ciekawe zajęcia mogły dojść do skutku. Dziękujemy za wsparcie Starostwu Powiatowemu i Dyrekcji szkoły, które wzorem ubiegłego roku, wyraziły zgodę na finansowanie naszych wyjazdów.
Szkoła rozwija się obecnie w kierunku kształcenia zawodowego i technicznego. Nasze zajęcia potwierdzają, że obok kwalifikacji zawodowych, pełen rozwój osobowości uczeń osiągnie w ich połączeniu z rozwojem humanistycznym.