Listopadowe spotkania w Instytucie Archeologii UMK
Napisane przez admin on 05-12-2018 11:02 | 33 czytań
Listopadowe spotkania w Instytucie Archeologii UMKOmówił zadania technologiczne dotyczące źródeł archeologicznych, ich tzw. identyfikację surowcową. Wykład był urozmaicony prezentacjami zawierającymi slajdy z prac toruńskich archeologów w różnych miejscach okolic Brześcia Kujawskiego.
Toruńscy archeolodzy od kilkunastu lat specjalizują się w dziedzinie archeologii sepulkralnej (grobowej).
Z powodu remontu wnętrza kościoła parafialnego w Brzeziu, wymianie jego posadzki, robotnicy natrafili na szczątki pochówków. Archeolodzy zajęli się opracowaniem i opisaniem odkrycia.
W części praktycznej braliśmy udział w pracach przygotowawczych do konserwacji szkieletów dwóch osób tam pochowanych w połowie XVII w. Kobieta zmarła w sposób naturalny w wieku ok. 45 lat. Dziecko miało ok. 3 lat. Na podstawie opisu kompletnego układu kostnego dowiedzieliśmy się wiele o ich zajęciach, diecie i przebytych chorobach. Prowadzący zaproponował nam pracę przy przygotowaniu szkieletu do konserwacji. Polegała ona na oczyszczaniu każdej kości za pomocą szczotek do mycia zębów (sic!). Wyposażeni w maski chirurgiczne, lateksowe rękawiczki - pod nadzorem prowadzącego przystąpiliśmy do pracy. Ciekawe zajęć urozmaicała nam opowieść o realiach prac w miejscach nagrobnych. Niektóre z nich były bardzo intrygujące, jak np. dotyczące mikrobów, owadów (much), a nawet układu korzeniowego drzew w procesie rozkładu ciała ludzkiego. Należy przy tym dodać, że podstawowym wymogiem uczestnictwa w takich pracach jest zawsze dbałość o szacunek dla szczątków.
Zajęcia 27 listopada dotyczyły problemów badawczych archeologii epoki brązu i żelaza na podstawie badań wykopaliskowych Instytutu Archeologii UMK. Osadnictwo ludności kultur łużyckiej i pomorskiej na ziemi chełmińskiej. Tym razem naszym przewodnikiem była Pani dr Sudoł – Procyk.
W części praktycznej mogliśmy się zapoznać ze sposobami wyrobu pierwszych narzędzi używanych przez neandertalczyków i homo sapiens, a znalezionych przez ekipę młodych archeologów pod kierunkiem Pani doktor w jaskiniach Jury Krakowsko - Częstochowskiej. W tych miejscach od tysięcy lat zamieszkiwali nasi poprzednicy. Mogliśmy przekonać się jak zmiany klimatyczne wpływały na układ znajdowanych narzędzi z różnych epok. Jakie znaczenie dla rozwoju cywilizacyjnego miały odkrywane przez ówczesnych miejsca pozyskiwania krzemienia.

Zobacz zdjęcia - Listopadowe spotkania w Instytucie Archeologii UMK...>>>