Napisane przez admin on 11-03-2016 10:10 | 469 czytań
Marta wyróżniona w Wojewódzkim Konkursie im. gen. bryg. prof. Elżbiety ZawackiejPrzygotowując pracę konkursową, Marta po raz kolejny pokazała, że systematyczna i ciężka praca, na dodatek połączona z pasją, przynosi efekty. Decyzję o przystąpieniu
do konkursu uczennica podjęła w styczniu i już wówczas zaczęła gromadzić dokumenty. Jednak najwięcej czasu na szukanie materiałów źródłowych Marta poświęciła w czasie ferii zimowych. Właściwie już pod koniec stycznia praca była gotowa, ale należało ją jeszcze dopracować i sprawdzić pod względem merytorycznym. Czas naglił, gdyż wszystkie materiały musiały dotrzeć do organizatorów konkursu do 12 lutego 2016 r.
Pracę należało przygotować w dowolnej formie wypowiedzi pisemnej na jeden z tematów: „O ludziach” lub „O wydarzeniach” albo „Album rodzinny”. Marta wybrała pierwszy temat, a jej zadaniem było przedstawienie sylwetek bohaterów historycznych wydarzeń związanych z regionem lub osób spoza regionu biorących udział
w wydarzeniach historycznych lub będących ich świadkami na terenie obecnego województwa kujawsko-pomorskiego.
Marta nie zastanawiała się zbyt długo nad postacią, którą chciałaby upamiętnić. Postanowiła przypomnieć działalność księdza Polikarpa Gulgowskiego, który sprawował posługę w jej parafii w Kiełbasinie przez 50 lat. Był ze swoimi parafianami w chwilach radosnych i smutnych, w czasie pokoju i wojny. W takich okolicznościach powstała praca pt. Kartki z życia ks. Polikarpa Gulgowskiego. Marta pisała w niej: Gromadzenie informacji i materiałów na temat proboszcza Gulgowskiego było dla mnie niezwykłym przeżyciem. Dzięki zebranym dokumentom, dowiedziałam się, jakim dobrym człowiekiem, a także wspaniałym gospodarzem był ówczesny proboszcz.
18 marca 2016 r. Marta Preis i pani Hanna Zdziarska zostały zaproszone na obchody 107. rocznicy urodzin gen. Elżbiety Zawackiej oraz uroczyste wręczenie nagród laureatom VIII edycji Wojewódzkiego Konkursu „Oni tworzyli naszą historię”, które odbędzie się w Bibliotece Centrum Dialogu w Toruniu. Relacje z tej uroczystości znajdą się także na stronie naszej szkoły.

Marcie życzymy dalszych sukcesów, tym bardziej, że od kilku miesięcy wraz
z dwiema trzecioklasistkami przygotowuje się do kolejnego międzyszkolnego konkursu
z języka polskiego, który odbędzie się w Toruniu 31 marca.